Mercedes-Benz

Nalepki ekologiczne Umweltzone.

Jeżeli planują Państwo podróż do Niemiec polecamy odwiedzić serwis Mercedes-Benz Voyager Group, w którym będą mogli Państwo zakupić zieloną nalepkę Umweltzone, pozwalającej na wjazd do centralnych części wybranych niemieckich miast.

W Niemczech od stycznia 2008 roku wprowadzane są sukcesywnie tzw. strefy ekologiczne w celu ograniczenia emisji spalin. W wyznaczonych strefach mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające określone normy spalin potwierdzone tzw. nalepką ekologiczną z wpisanym nr rejestracyjnym.

Powyższe regulacje dotyczą również pojazdów zarejestrowanych za granicą (np. w Polsce) oraz ruchu tranzytowego.

Zieloną nalepkę ekologiczną może uzyskać pojazd nie starszy niż rocznik 1993 dla silników benzynowych oraz 2006 dla silników diesel.

W zależności od stopnia czystości spalin samochodów wyróżniamy trzy rodzaje plakietek Umweltzone:

  • czerwoną - od lipca 2014r. nie uprawnia do wjazdu do stref ekologicznych
  • żółtą - od 2015r. nie uprawnia do wjazdu do stref ekologicznych
  • zieloną - dla pojazdów z silnikiem Diesla zarejestrowanych od 2006r. oraz dla pojazdów ciężarowych zarejestrowanych od 01.10.2006r. Ponadto do strefy zielonej zaliczamy samochody z silnikiem benzynowym zarejestrowane począwszy od roku 1993 (norma czystości spalin Euro 1 lub wyższa)

UWAGA!

Za wjazd pojazdem do strefy ekologicznej bez wymaganej nalepki grozi mandat w wysokości 40 Euro, nawet w przypadku kiedy pojazd spełnia normy ekologiczne wymagane w danej strefie, odholowanie samochodu poza strefę na parking, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego połączone z koniecznością wykonania przeglądu i uzyskania nalepki ekologicznej.

Nalepka ekologiczna zielona jest ważna bezterminowo na terenie całych Niemiec. W przypadku uszkodzenia naklejki lub zbicia przedniej szyby należy dokonać ponownego zakupu nalepki ekologicznej.

W Polsce nalepkę ekologiczną można uzyskać na podstawie polskiego dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym.